• Paweł Rajski +48 605 902 898
  • Piotr Mrulewicz +48 695 208 086
  • EMAIL kontakt@senerga.pl
  • ADRES ul.Dachowa 11 Starowa Góra | 95-030 Rzgów

Wpisy

szafa sterownicza

Czym jest szafa sterownicza?

We wszystkich miejscach, gdzie pracują różnego rodzaju urządzenia elektryczne, warto rozważyć instalację szafy sterowniczej. To prosty i wygodny sposób jak zapanować nad aparaturą sterująca instalacjami przemysłowymi oraz domowymi. Jej montaż należy zlecić firmie specjalizującej się w ich konstruowaniu, aby uniknąć nieprzyjemnych i kosztownych niespodzianek w trakcie jej użytkowania.

Dlaczego warto zainwestować w szafę sterowniczą?

W zakładach przemysłowych, halach produkcyjnych i magazynach korzysta się z różnych urządzeń, które podłączone są do prądu za pomocą wielu kabli, wymagają sterowników i zasilania. Szafa sterownicza pomaga zapanować nad aparaturą, maszynami elektrycznymi czy elektromechanicznymi, takimi, które się programuje i pneumatycznymi. To zdecydowanie ułatwia realizację zadań w danej lokalizacji.

W jednym miejscu mamy dostęp do wszystkich przełączników, kontrolek, kabli, które po pierwsze są schowane i dzięki temu nie stanowią zagrożenia dla osób przechodzących oraz nie burzą estetyki pomieszczenia, a pod drugie są chronione przed szkodliwym działaniem środowiska lub przypadkowymi uszkodzeniami przez człowieka.

Jak wygląda konstrukcja takiej szafy i jak jej używać?

Montując szafę sterowniczą, należy pamiętać o tym, aby zadbać o właściwą temperaturę oraz wilgotność w jej wnętrzu. Dzięki temu posłuży nam dłużej i nie pojawią się problemy z usterkami i awariami. Ma ona zazwyczaj metalową konstrukcję, budowana jest z ocynkowanej blachy lub ze stali nierdzewnej, może być natynkowa lub stojąca w zależności od ilości urządzeń, jakie do niej są podpięte. Wyposażona jest w zamek na podwójnych lub pojedynczych drzwiach i niezbędne osłony, dobrze, aby miała odpowiednie atesty.

Należy przemyśleć miejsce montażu takiej szafy, gdyż jej używanie związane jest z przestrzeganiem norm bezpieczeństwa dla sprzętu elektrycznego. Konieczne jest zapewnienie właściwej izolacji przed napięciem, wysoką temperaturą czy działaniem substancji chemicznych.