Jak przebiega poprawny montaż rozdzielnic? Przewodnik krok po kroku
Instalacja elektryczna zbudowana jest z większej ilości elementów, niż nam się wydaje. Odpowiedni projekt całych obiegów, a także dobór dopasowanych elementów składowych i profesjonalny montaż pozwalają na stworzenie bezpiecznej, bezawaryjnej instalacji. Bardzo istotnym elementem jest rozdzielnica elektryczna, stanowiąca centrum całego układu. Dzięki poprawnie zamontowanej rozdzielnicy instalacja jest chroniona przed nadmierną eksploatacją, a jej osprzęt pozwala na uniknięcie różnego rodzaju awarii i zwarciami.
W jaki sposób zbudowana jest rozdzielnica?
Element jakim jest rozdzielnica, stanowi naprawdę ważną część całej instalacji. Jej praca polega na poszczególnych obwodów elektrycznych znajdujących się w budynku z zewnętrzną linią zasilającą. Bardzo ważne jest, aby montaż rozdzielnic wykonywany był przez doświadczonych pracowników, tak aby osprzęt został dobrany do konkretnej rozdzielnicy, ilości istniejących obwodów oraz określonych w projekcie instalacji elektrycznej parametrów. W rozdzielnicy znajdują się wyjścia wszystkich obwodów, wejście kabla zasilającego oraz listwa montażowa. To właśnie w niej mocowane są moduły, stanowiące miejsce przyłączenia kabli podlegających konkretnym obwodom.
Kolejną podstawową składową instalacji jest rozłącznik izolacyjny, nazywany również wyłącznikiem głównym. Jego zadaniem jest odcięcie zasilania zewnętrznego, które dociera wszystkich obwodów rozdzielnicy. Bardzo istotnymi elementami są bezpieczniki, dzięki którym w przypadku zwarcia zasilanie jest odcinane. Jednym z nich jest bezpiecznik przeciwporażeniowy, którego obecność zapewnia ochronę użytkowników przed porażeniem prądem podczas awarii czy przebicia.
Jak wygląda montaż rozdzielnicy?
Rozdzielnica swoim wyglądem przypomina prostokątną skrzynkę z tworzywa bądź metalu, w której umieszczone są wyłączniki oraz bezpieczniki. Aby mogła poprawnie pracować, bez awarii i generowania niepotrzebnych kosztów, montażem powinny zająć się osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pierwszym krokiem jest odłączenie głównego zasilania oraz zaprojektowanie ilości modułów i rozmieszczenia obwodów. Następnie montowane są szyny. Kolejnym krokiem jest łączenie instalacji. Na końcu konieczne jest sprawdzenie, czy instalacja działa poprawnie, co da nam gwarancję bezpieczeństwa.