• Paweł Rajski +48 605 902 898
  • Piotr Mrulewicz +48 695 208 086
  • EMAIL kontakt@senerga.pl
  • ADRES ul.Dachowa 11 Starowa Góra | 95-030 Rzgów
SeNerga Serwis

Wpisy

szafa sterownicza dla przemysłu

Na czym polega kompleksowa prefabrykacja szaf sterowniczych?

Prefabrykacja szaf sterowniczych jest koniecznym etapem podczas realizacji instalacji elektrycznych w różnego rodzaju obiektach przemysłowych, usługowych oraz handlowych. Szafy sterownicze stanowią element, których głównym zadaniem jest nadzorowanie pracy pozostałych urządzeń zasilanych prądem, sterowanie nimi, a także dokonywanie wszystkich niezbędnych pomiarów. Krótko mówiąc, szafy sterownicze stanowią mózg całej siatki urządzeń elektrycznych pracujących w danym miejscu.

W jaki sposób przeprowadzana jest kompleksowa prefabrykacja szaf sterowniczych?

Podczas każdej prefabrykacji szaf sterowniczych konieczne jest stworzenie głównego elementu instalacji elektrycznej od samego początku. Ta część jest odpowiedzialna za zasilanie linii technologicznych oraz obiektów przemysłowych. Pierwszym etapem prefabrykacji szaf sterowniczych wykonywanej przez profesjonalistów jest przygotowanie projektu rozdzielnicy. W danym projekcie konieczne jest uwzględnienie takich parametrów jak zapotrzebowanie danego budynku na prąd oraz stabilność dostaw energii elektrycznej.  Istotny jest również rodzaj punktów odbioru, ich ilość oraz charakter ich obciążenia.

W przypadku prefabrykacji szaf sterowniczych w przedsiębiorstwach warto stworzyć jej projekt w taki sposób, aby w przyszłości mieć możliwość jej dalszej rozbudowy. Po stworzeniu projektu wykonuje się wizualizację pod postacią modelu 3D wykonywanego w wersji elektronicznej. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy wszystkie elementy dobrze ze sobą współgrają. Ostatnim krokiem jest połączenie struktury elektrycznej z gotowym projektem montażowym. Dzięki temu otrzymujemy zarys całej instalacji elektrycznej, co daje nam podstawę do dalszej pracy.

Jak wykonać system chłodzenia w prefabrykowanych szafach sterowniczych?

Firmy zajmujące się kompleksową prefabrykacją szaf przykładają szczególną uwagę do prawidłowego systemu chłodzenia. W przypadku złego chłodzenia bądź jego braku temperatura w szafie sterowniczej może dochodzić do uszkodzeń podzespołów i awarii. Aby system klimatyzacji w szafie działał sprawnie i efektywnie, konieczne jest odpowiednie rozłożenie poszczególnych elementów. Istotny jest również dobór materiałów eksploracyjnych. W tego rodzaju sterowniach części składowe powinny być rozłożone zgodnie z zasadą dotyczącą ich masy – im cięższy element, tym niżej powinien się znajdować. Warta uwagi jest także odpowiednio dobrana odległość pomiędzy poszczególnymi składowymi, ponieważ większa przestrzeń pozwala na lepszą cyrkulację powietrza.