• Paweł Rajski +48 605 902 898
  • Piotr Mrulewicz +48 695 208 086
  • EMAIL kontakt@senerga.pl
  • ADRES ul.Dachowa 11 Starowa Góra | 95-030 Rzgów

Wpisy

narzędzia pracy elektryka

W jaki sposób regularne pomiary elektryczne chronią przed pożarem?

Awaria instalacji elektrycznej jest jednym z najczęściej występujących powodów powstawania pożarów, mogących zagrozić naszemu życiu i zdrowiu. Awarie mogą powstawać bezpośrednio w instalacji i prowadzić do pożaru, bądź powodować zwarcia w urządzeniach, z którymi są połączone, a w konsekwencji również doprowadzić do pojawienia się ognia. Na tej podstawie można uznać, że instalacje budowlane są punktem krytycznym, w których brak odpowiedniej kontroli może doprowadzić do tragicznych skutków.

Jaki jest wpływ regularnych pomiarów elektrycznych na częstotliwość występowania pożarów?

Regularne, profesjonalne kontrole bezpośrednio zapobiegają ryzyku pożaru. Zlecając tego rodzaju zadania specjalistycznym firmom, możemy o wiele wcześniej wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości bądź usterki, które w przyszłości mogłyby prowadzić do pożaru. Jako że ryzyko zapłonu dotyczy praktycznie każdego elementu, warto regularnie zlecać przegląd i serwis rozdzielnic, styczników, wyłączników oraz rozłączników, tak aby mieć stuprocentową gwarancję bezpieczeństwa siebie i innych użytkowników danego lokalu.

Bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej są bezpieczniki. Dzięki nim odcinany jest dostęp do prądu w przypadku dojścia do zwarcia, co hamuje takie zdarzenia jak zbyt duże skoki napięcia, mogące być przyczyną zużycia instalacji i pożaru. Częste kontrole i serwisy pozwalają stale monitorować stan bezpieczników, dzięki czemu będą pełnić swoją rolę wtedy, kiedy będzie to najbardziej potrzebne. Podczas wykonywania pomiarów elektrycznych może okazać się, że instalacja została źle wykonana, przez co pożar jest naprawdę bardzo prawdopodobny.

Niezależnie od wieku instalacji, pomiary elektryczne powinny być wykonywane minimum raz na pięć lat, zarówno jeżeli chodzi o instalacje w domu, jak i te umieszczone w firmach czy budynkach przemysłowych. Odpowiednio przeprowadzone badania dadzą nam gwarancję, że nasza instalacja posiada odpowiednie parametry, a wszystkie elementy są w świetnym stanie. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, mamy możliwość zlecenia profesjonalnej naprawy usterki, dzięki czemu w niedługim czasie całość z powrotem będzie sprawna, i co najważniejsze – bezpieczna.