• Paweł Rajski +48 605 902 898
  • Piotr Mrulewicz +48 695 208 086
  • EMAIL kontakt@senerga.pl
  • ADRES ul.Dachowa 11 Starowa Góra | 95-030 Rzgów

Wpisy

Naprawa instalacji

Wyłączniki gazowe kontra próżniowe – porównanie

Wybór odpowiedniego rodzaju układu izolacyjnego wpływa na jego wytrzymałość elektryczną. Zarówno układy próżniowe, jak i układy z sześciofluorkiem siarki, czyli układy SF6 mają określone wady i zalety w przypadku zastosowania w określonych rodzajach instalacji o odmiennym napięciu.

Wyjaśniamy, jakie są główne różnice pomiędzy wyłącznikiem gazowym i wyłącznikiem próżniowym.

Co warto wiedzieć o wyłącznikach gazowych SF6?

Wyłączniki gazowe, które wykorzystują w swoim działaniu sześciofluorek siarki (SF6) odznaczają się wysoką stabilnością oraz dużą wytrzymałością elektryczną. Sprawia to, że znajdują one zastosowanie jako wyłączniki lub ośrodki izolujące w przypadku instalacji wysokiego napięcia. Coraz częściej rozwiązanie to stosowane jest w nowych rozdzielnicach ze względu na swoje liczne zalety i bezpieczeństwo zastosowania. W celu gaszenia łuku elektrycznego stosują one technikę samosprężną. Wyłączniki SF6 cechują się niską awaryjnością oraz niskim ryzykiem generowania przepięć. Wyłączniki gazowe wyróżnia duża żywotność elektryczna; pozwalają one chronić instalację przed negatywnym wpływem różnych czynników zewnętrznych np. niskiej i wysokiej temperatury. Wyłączniki gazowe są dość drogim rozwiązaniem. Mają też inne wady, a jedną z nich jest konieczność specjalistycznej utylizacji po zakończeniu eksploatacji.

Wyłączniki próżniowe – co warto o nich wiedzieć?

Wyłączniki próżniowe zaliczamy do grupy wyłączników średnionapięciowych. Rozwiązanie to zaliczane jest do obecnie najczęściej stosowanych w różnego typu instalacjach elektrycznych. Wyłączniki próżniowe działają nieco inaczej niż wyłączniki gazowe, bo uruchamiają się jedynie w obecności łuku par materiałów styków. Cechują się dużą żywotnością mechaniczną oraz funkcjonalnością. Rozwiązanie to jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

Podstawową różnicą pomiędzy gazowymi i próżniowymi wyłącznikami mocy jest ich zastosowanie. Wybór odpowiedniego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju instalacji elektrycznej.